Galwano Pozna艅 - Pow硂ki galwaniczne

Galwanizernia "GALWANO"

Obr贸bka powierzchni i nak艂adanie metali na metale

Okre艣lenie liczby nieci膮g艂o艣ci w pow艂okach ochronnych

Zasada metody

Katodowe osadzanie miedzi w okre艣lonych warunkach na reprezentatywnej powierzchni wytworzonej cz臋艣ci, po czym mied藕 jest osadzana tylko na podwarstwie niku wyeksponowanej poprzez nieci膮g艂o艣ci w pow艂oce chromowej. Ocenianie nieci膮g艂o艣ci okre艣lane jest skupiskami osadzonej miedzi wewn臋trz danego obszaru lub liczb膮 p臋kni臋膰 ujawnionych na danej d艂ugo艣ci.

E.2 Aparatura

Typowa aparatura laboratoryjne i k膮piel do osadzania, w kt贸rej mo偶e by膰 osadzana katodowo mied藕 na badanym elemencie.

Roztw贸r elektrolitu powinien zawiera膰 200 g/l siarczanu(VI) miedzi(II) (CuSO4*5H2O) i 20 g/l kwasu siarkowego(IV)(蟻 = 1,84)(H2SO4), powinien by膰 utrzymywany podczas oznaczania w temperaturze od 18 oC do 24 oC. Stosowana katodowa g臋sto艣膰 pr膮du powinna wynosi膰 3 A/dm2.

E.3 Procedura

E.3.1 Przygotowanie badanej cz臋艣ci

Przygotowa膰 badan膮 cz臋艣膰 w nast臋puj膮cy spos贸b:

Wszystkie kraw臋dzie nie pokryte pow艂ok膮 chromow膮 zabezpieczy膰 nieprzewodz膮c膮 farb膮 lub ta艣m膮, 艂膮cznie z drutem stosowanym jako kontakt z katodow膮 szyn膮 k膮pieli do sadzania. Oczy艣ci膰 przez zanurzanie w gor膮cej alkalicznej k膮pieli do odt艂uszczania w temperaturze nie przekraczaj膮cej 65 oC, a偶 do uzyskania przez powierzchni臋 jednolitego zwil偶enia. Pomocne jest delikatne czyszczenie mi臋kk膮 szczotk膮. Dok艂adnie op艂uka膰 w zimnej bie偶膮cej wodzie i nast臋pnie zanurzy膰 na 5 s do 10 s w roztworze kwasu siarkowego(VI) o st臋偶eniu oko艂o 5%. W przypadkach kiedy pr贸ba jest stosowana kilka dni po osadzeniu chromu, zanurzy膰 badan膮 cz臋艣膰 na 4 min w roztworze zawieraj膮cym od 10 g do 20 g kwasu azotowego(V)(蟻 =1,40) w litrze w temperaturze oko艂o 65 oC, przed etapem osadzania miedzi, pozwoli to ujawni膰 p臋kni臋cia i pory.

E.3.2 Wykonanie oznaczenia

Przed zanurzeniem po艂膮czy膰 badan膮 cz臋艣膰 i anod臋 z zasilaniem. Zanurzy膰 obie elektrody w k膮pieli do osadzania (E.2) i osadzi膰 mied藕 katodowo na przygotowanej cz臋艣ci pr膮dem o g臋sto艣ci 3 A/dm2. Przybli偶ony czas zanurzenia wynosi od 1 min do 5 min w temperaturze od 18 oC do 24 oC. Mied藕 b臋dzie si臋 osadza膰 jedynie na podwarstwie niklu wyeksponowanej poprzez nieci膮g艂o艣ci (pory i p臋kni臋cia) w pow艂oce chromowej.

Ostro偶nie wyj膮膰 badan膮 cz臋艣膰, op艂uka膰 w zimnej, a nast臋pnie w gor膮cej wodzie i wysuszy膰 (nie u偶ywa膰 spr臋偶onego powietrza). Nie wyciera膰 badanej cz臋艣ci zanim pory i p臋kni臋cia nie zostan膮 policzone.

Okre艣li膰 liczb臋 nieci膮g艂o艣ci w pow艂oce chromowej poprzez liczenie miejsc osadzonej miedzi wewn膮trz znanej powierzchni lub liczb臋 p臋kni臋膰 na znanej d艂ugo艣ci badanej cz臋艣ci. To szacowanie mo偶e by膰 przeprowadzone za pomoc膮 dowolnego mikroskopu metalograficznego z zamocowan膮 wyskalowan膮 siatk膮 w okularze lub z mikrofotografii otrzymanej z reprezentatywnego pola badanej cz臋艣ci.